Головне

Вплив ВІЛ-інфекції на організм людини. Поняття про СНІД. Як ВІЛ не передається. Толерантне ставлення до людей, що живуть з ВІЛ (6 клас. Основи здоров’я)

Тема: Вплив ВІЛ-інфекції на організм людини. Поняття про СНІД. Як ВІЛ не передається. Толерантне ставлення до людей, що живуть з ВІЛ

Мета: пояснити вплив ВІЛ-інфекції на організм людини, відмінність між ВІЛ і СНІД; розвивати вміння правильно розпізнавати та оцінювати ситуації, безпечні щодо ризику ВІЛ-інфікування; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я та толерантне ставлення до ВІЛ ­ інфікованих людей.

Обладнання: роздруковані фотографії, плакати, аудіо запис гурту «Queen», музичний супровід «Пори року»

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

Привітання

Тест «як я себе почуваю» (під музичний супровід)

Спробуємо визначити стан свого здоров’я. сядьте зручно, розслабтеся. Зробіть спокійний вдих і повний видих. Затримайте дихання і визначте, скільки секунд ви можете не дихати. Вдихнути слід тоді, коли в цьому виникне найменша потреба.

Результати: більше 40 с – маєте відмінне здоров’я, від 20 – 40c  – ваш організм чимось ослаблений, менше 20с – можливо, ви маєте якісь захворювання.

 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

У липні 1981 р. у звітах американського Комітету контролю хвороб в Атланті з’явилися надзвичайно тривожні повідомлення про таємничу хворобу, що веде до загибелі.

Через 5 років після першого знайомства з новою хворобою весь світ уже знав таємничу абревіатуру з чотирьох літер…

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 1. 1. Вступне слово вчителя

Звучить композиція гурту «Queen».

Починаючи з 1981 р. кількість хворих на СНІД у світі збільшується вдвічі. Вона зростає так швидко, що статистичні дані застарівають на протязі місяців, навіть тижнів.

Від СНІДу померли такі видатні люди, як Ф. Мркюрі, музикант, Р. Нурієв, артист балету.

 • Чи звертали ви увагу на «червону стрічку»?

Це радикальний арт-проект, який свого часу дозволив перевернути звичні уявлення про епідемію ВІЛ/СНІДу.

Жоден захід щодо СНІДу зараз не обходиться без «Червоної стрічки» – шматочка шовкової стрічки, складеної в особливий спосіб. Американському художнику Франку Муру було призначено увійти до історії як «творцеві червоної стрічки». Саме так його згадували в некрологах, коли він помер 2002 року в результаті лімфоми – раку, пов’язаного зі СНІДом.

«Червона стрічка» – міжнародний символ боротьби зі СНІДом, який використовують як логотип і ВООЗ, і агентства ООН, і добродійні фонди. Франк Мур – професійний художник, його виставки проходили в різних країнах світу. Треба зазначити, що до цього він жив з ВІЛ-інфекцією понад 20 років.

Стрічки складали так, що нагадували перевернуту букву «V», символ перемоги. Для стрічки було вибрано червоний колір – колір крові, однієї з рідин людського тіла, у які міститься вірус, але так само і символ «кровного братерства», і пристрасті, яка завжди рухала світом.

 

 1. 2. Робота з термінами
 • Пригадаймо, що означають терміни ВІЛ і СНІД?

ВІЛ – це вірус імунодефіциту людини, який вражає, в основному, імунну систему.

СНІД – це синдром набутого імунодефіциту, що є кінцевою стадією ВІЛ-інфекції.

А якщо коротко, то ВІЛ-інфекція – це стадія хвороби, коли вірус знаходиться в організмі, руйнує імунну систему, але ще не має зовнішніх проявів. СНІД – це стадія хвороби, коли організм людини вже не в змозі боротися з різними захворюваннями. Вони прогресують, і в результаті цього настає смерть.

 1. робота в групах (за додатковою літературою, підручником, ілюстративним матеріалом)

1 група. Як ВІЛ руйнує організм людини.

2 група. Як ВІЛ передається.

3 група. Як ВІЛ не передається.

Обговорення результатів

1 група

         Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) відомий із початку 80-х років ХХ століття. Нині визначені його природа і структура, шляхи передачі та життєдіяльність. Коли людина заражається ВІЛ, вірус починає руйнувати її імунну систему. Поступово вона може ослабнути настільки, що стане вразливою до будь-яких інфекцій, які зазвичай не становлять загрози для організму. У людини зі зруйнованою імунною системою розвивається цілий комплекс хвороб, медики ставлять діагноз «СНІД» (синдром набутого імунодефіциту).

Тривалість процесу руйнування імунної системи залежить від багатьох чинників. Зокрема, в ослабленому наркотиками організмі ВІЛ-інфекція прогресує набагато швидше.

Виявити ВІЛ в організмі можна приблизно через три-шість місяців після зараження за допомогою спеціального аналізу крові, що виявляє антитіла до вірусу. Період після зараження і до появи антитіл до ВІЛ у крові називають «періодом вікна». Це означає, що в людини ще не можна виявити антитіла на ВІЛ, але вона вже здатна інфікувати інших.

2 група

Існує три шляхи передачі ВІЛ-інфекції:

 • через кров, секрети і виділення;
 • статевим шляхом;
 • від матері до дитини.

3 група

Заразитися ВІЛ не можна:

 • через рукостискання,
 • обійми;
 • через кашель або чхання;
 • під час використання суспільного телефону;
 • під час відвідин хворого в лікарні;
 • через укуси комах;
 • під час користування суспільним туалетом;
 • через їжу і посуд у разі сумісного мешкання;
 • під час купання в басейні, лазні або ванні;
 • через білизну й одяг.
 1. Проведення диспуту на тему «Моє ставлення до ВІЛ-інфікованої людини»

У зв’язку зі збільшенням кількості хворих на СНІД постає питання поведінки під час контактів із такими хворими.

Диспут веде вчитель, діти висловлюють свої думки з приводу власного ставлення до ВІЛ-інфікованих людей.

Підбиття підсумків диспуту

Висновок. Хворий на СНІД – це, у першу чергу, людина, яка потрапила в біду. Хворі на СНІД дуже потребують постійної підтримки від родичів і друзів. Допомога таким хворим безпечна, оскільки виявлено, що СНІД передається тільки під час прямого контакту рідин організму, він не може передаватися через повітря або предмети. Тісний контакт із членами сім’ї не призводить до передачі СНІДу, тож не варто відлучати хворих від роботи, школи тощо. Але хворі на СНІД часто стають об’єктом тривоги, істерії, їх остерігаються роботодавці, працівники шкіл, а іноді навіть і медичні працівники.

Часто носії вірусу імунодефіциту навіть не підозрюють нічого подібного, бо їхня імунна система лише незначно ослаблюється. Це стає можливим унаслідок тривалого інкубаційного періоду. Тоді може допомогти виявити захворювання аналіз крові на СНІД, який у разі позитивного результату слід повторити, оскільки можливі хибні результати. Позитивний аналіз ще не говорить про те, що в людини обов’язково розвинеться СНІД, до того ж рання діагностика дозволяє краще впливати на всілякі ускладнення.

Носії ВІЛ, незважаючи на брак симптомів, здатні передавати інфекцію іншій людині. Тому не слід користуватися спільними бритвами, зубними щітками та іншими предметами, які можуть забруднюватись кров’ю або слиною.

Хворим потрібно дотримувати збалансованого харчування, регулярно проводити фізичні вправи.

Пам’ятайте! Той, хто поводиться нетерпимо щодо ВІЛ-інфікованих, порушує не тільки людські норми. За законом будь-якої країни, люди, у крові яких є ВІЛ, мають такі самі права, як і інші громадяни. Обмеження цих прав або позбавлення їх називають дискримінацією. Дискримінація людей, заражених ВІЛ, – це грубе порушення прав людини.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ МАТЕРІАЛУ

Робота в групах

За матеріалом підручника розробити постер або пам’ятку (флаєр) про ВІЛ і СНІД.

Презентація робіт

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 1. Опрацювати матеріал відповідного параграфа підручника.
 2. Намалювати ВІЛ-позитивну людину і вигадати її історію (як вона живе, як почувається, як до неї ставляться оточуючі, чим вона займається тощо).

VII.  ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Гра «Потисни руку другові»

Поки вчитель рахує до 10, учні мають потиснути руки якомога більшій кількості однокласників і подякувати одне одному за співпрацю.

Завантажити: Вплив ВІЛ-інфекції на організм людини. Поняття про СНІД. Як ВІЛ не передається. Толерантне ставлення до людей, що живуть з ВІЛ (6 клас. Основи здоров’я) (Розмір:137.4 KB Завантажено:3)

Теґи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button