Неділя 18.11.2018
Зверніть увагу!

Ненаголошені голосні звуки [є], [и] (2 клас. Українська мова)

Тема: Ненаголошені голосні звуки [є], [и]

Мета: ознайомити учнів з літературною вимовою ненаголошених голосних звуків; формувати  навички  правильної вимови  голосних е, и, ов коренях слів; виховувати інтерес до усної народної творчості.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Перевірка домашнього завдання (с. 28, вправа72)

—  Прочитайте виділені слова і назвіть наголошені склади. Поставте до них питання.

—  Прочитайте загадку. У якому реченні сховалася відгадка до неї?

  1. Робота в зошиті

—  Запишіть слова, поділяючи їх для переносу.

Зебра, мавпа, листок, дерево, лев, коза, слон, лісок, сиджу.

—  У  яких  словах  є  розбіжність  між  вимовою  голосних  звуків  і  букв? (Листок, дерево, сиджу)

III.  ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

—  Сьогодні на уроці ми будемо спостерігати за словами з ненаголошеними голосними, у яких вимова не повністю відповідає написанню.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Робота за підручником (с. 28-30)

Вправа 73. Учні читають вірш, виписують виділені слова, позначають наголос.  (Небо, рибам, озерце, серце)

—  Вимовте наголошені звуки.

—  Уважно прочитайте правило на с. 29 і запам’ятайте його.

Вправа 74. Учні  читають  слова,  правильно  вимовляючи  голосні  звуки  в  ненаголошених складах.

Роблять висновок про правила вимови ненаголошених голосних [е] та [и].

Вправа 75

—  Правильно вимовте голосні звуки в ненаголошених складах у словах.

—  Якою  буквою  позначено  наголошений  і  ненаголошений  звук  [е]?  (Літерою «е»)

—  Якою  літерою  позначено  наголошений  і  ненаголошений  звук  [и]? (Буквою «и » )

—  Як же дізнатися, коли яку букву писати?

Вправа 76. Учні записують у стовпчик  назви  предметів,  зображених  на перших двох

малюнках.

—  Якщо не знаєте, яку букву писати,— пропустіть її. (Серпи, гриби)

—  У другий стовпчик запишіть назви предметів з третього і четвертого малюнків. (Серп, гриб)

—  Зробіть висновок, які букви треба писати у словах першого стовпчика? (Яку букву пишемо в назві одного предмета, таку — і в назві багатьох таких предметів.)

—  Складіть  зі  словами  серпи,  гриби речення  і  запишіть  їх.  (Косарі  нагострили серпи. Ми ходили в ліс по гриби.)

—  Уважно прочитайте правило на с. 29 і запам’ятайте його.

Вправа 77. Учні  читають  слова,  правильно  вимовляючи  голосні  звуки  в  ненаголошених складах.

Називають  слова  з  правого  стовпчика,  які  допомогли  вибрати  потрібну букву.

  1. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

  1. Робота над скоромовками

—  Прочитайте вголос скоромовки, правильно вимовляючи голосні звуки.

—  Які  голосні у ненаголошених  складах  вимовляються чітко?  Які  —  нечітко?

•  Босий хлопець

Сіно косить,

Роса росить

Ноги босі.

•  От Кіндрат, так Кіндрат!

Зуб зламав об мармелад!

(Народна творчість)

 

  1. Робота в парах

—  Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок.

Перший місяць осені за календарем — вересень. Тихі, задумливі вересневі дні ще теплі, наче літні. Та подих осені вже відчутний у вечірній і нічній прохолоді. День народжується в осінньому серпанку, але поступово туман зникає, розсіюється. Піднімається сонечко і обігріває землю.

(А. Волкова)

—  Випишіть з тексту три слова з наголошеним голосним у першому складі та три слова — у другому складі. Позначте наголос.

  1. Гра «Обери та запиши»

—  Прослухайте уважно скоромовку.

Тигренятко з тигром-татом

Тренувалися стрибати.

—  Запишіть слова, в яких голосні у ненаголошених складах вимовляються нечітко. ( Тигренятко, тренувалися, стрибати)

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

—  Як вимовляються голосні звуки в наголошених складах? Наведіть приклади.

—  Як вимовляються ненаголошені [е], [и]? Наведіть приклади.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 30, вправа 78.

Завантажити: Ненаголошені голосні звуки [є], [и] (2 клас. Українська мова) (Розмір:12.4 KB Завантажено:3)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *