Неділя 18.11.2018
Зверніть увагу!

Екологічні проблеми довкілля (6 клас. Основи здоров’я)

ТЕМА. Екологічні проблеми довкілля

Мета: сприяти формуванню особистості з активною життєвою позицією, здатною свідомо, активно, творчо впливати на навколишній світ; роз­вивати прагнення до здійснення громадсько-значущих справ, еколого-просвітницької роботи; виховувати почуття необхідності в дотриманні чистоти та порядку в районі, місті.

Тип уроку: комбінований.

Форма проведення: ток-шоу «Ми відповідальні за майбутнє».

Обладнання: картки, аркуші паперу формату А4, маркери, ілюстративний матеріал про екологічні проблеми, аудіозапис «Наша планета що­години, щохвилини», відеозапис програми «Новини», вирізки з газет, зошити, підручники.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  1. Привітання вчителя

— Бажаю вам успіхів, радості, здоров’я.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Звучить музичний фон: аудіозапис «Наша планета щогодини, щохвилини». Учитель повідомляє: Щогодини на нашій планеті:

  • 2000 т кислотних опадів випадає в північній півкулі;
  • 1000 осіб умирають від отруєння водою;
  • 55 осіб отруюються та гинуть від пестицидів та інших хімічних речовин;
  • 5-6 видів тваринного та рослинного світу зникають;
  • 5-7 млн га продуктивної землі вилучають із господарського користування.

Щохвилини на нашій планеті:

  • знищується 50 т родючого ґрунту внаслідок неправильного користування;
  • в атмосферу виділяється 12 000 т вуглекислого газу.
  • Чому так відбувається? Чи можна зупинити процес знищення природи?

III.    АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Соціальне опитування

▼   Назвіть екологічні проблеми, якими, за вашою думкою, мають займатися різні соціальні групи. (Забруднення повітря, чисто­та і якість питної води, радіація, кислотні дощі, забруднення морів, рік; нітрати, смітники, знищення живої природи тощо).

ІV.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

▼   За малюнком складіть девіз сьогоднішнього уроку («У наших ру­ках майбутнє планети»)

Проведемо ток-шоу «Ми відповідальні за майбутнє» з питань екологічних проблем довкілля. Наскільки актуальні сьогодні екологічні питання?

V.  ПРОВЕДЕННЯ ТОК-ШОУ

  1. Робота в групах

Об’єднаємось у групи (залежно від отриманого на попередньому уроці домашнього завдання): «Представники держави», Представники місцевого самоврядування», «Представники ЗМІ», «Агітбригада», «Шестикласники».

  1. Обговорення питання в групах і підготовка презентацій
  2. Презентація проектів групами

Ведучий (учитель). Яким є погляд державних службовців на екологічну проблему в Україні?

Представники держави. Україна належить до тих країн світу, де стан навколишнього середовища вважають несприятливим, а в багатьох  регіонах, у тому числі й у нашій області — критичним чи близьким до нього. Україна має найвищі серед країн СНД показники загальної завантаженості території всіма видами виробництва. Протягом багатьох десятиліть господарство країни розвивалося без реального врахування екологічних вимог, що призвело до негатив­них змін усіх компонентів природного комплексу. Екологічні пи­тання дуже актуальні, оскільки тривале нерозв’язання цих проблем приносить нещастя, хвороби і смерть людей.

У 1990 році Верховна Рада України проголосила країну зоною екологічного лиха. У 2004 році уряд у Стратегії економічного та соціального розвитку України (2004-2015 роки) охарактеризував у цілому екологічну ситуацію на території України як кризову. На­прикінці 2005 року низка авторитетних природоохоронних громад­ських організацій України дійшла висновку, що поточний кризовий стан навколишнього природного середовища та пов’язаного з цим чинника здоров’я населення становить загрозу для національної безпеки України.

Існують позитивні зрушення в царині формування екологічної політики та управління охороною навколишнього середовища, при­наймні в центральному апараті Міністерства охорони навколишньо­го природного середовища. З одного боку, Мінприроди запланувало виконання пріоритетних завдань, що були сформульовані за участі громадських організацій та об’єднань. З іншого, наразі зарано очі­кувати на результати, і попереду ще важкий шлях упровадження цих рішень, більшість яких є досить амбітними з огляду на застарі­лість і системність проблем.

Ведучий. У чому полягає роль засобів масової інформації з пи­тань формування екологічної культури населення?

Представники ЗМІ. Наше завдання — показати реальну картину сучасності, примусити всі соціальні групи замислитися над цією проблемою і скласти шляхи подолання екологічної кризи.

Наприклад:

  • перегляд відеозапису програми «ТСН. Новини» (26.09.2013)

«Про смітник біля Люботина»;

  • зачитування вирізок із газет;
  • фотокореспонденти підготували виставку «косигнал».

Ведучий. Хвилюють ці питання й місцеве самоврядування. Воно проводить просвітницьку роботу й звертається до всіх мешкан­ців із конкретними пропозиціями.

Представники місцевого самоврядування. Хоч на Землі води багато, проте прісної — лише 3 % від усієї, та й то пере­біжна її кількість знаходиться у льодовиках, тобто недоступна для споживання.

Україну відносять до маловодних країн. Серед європейських Країн у нашій державі найменший показник водозабезпеченості на1 людину.

У деяких регіонах України (Крим, Одеська, Миколаївська, Херсонська області тощо) питної води не вистачає. Її споживають обмежено.

Якщо протягом доби кожна сім’я в Харкові зекономить усього тільки 10 л води, то загалом це складатиме — 8000 тис. л, а за місяць – 240 тис. л води.

Якщо кран «капає», протягом доби втрачається 200-300 л води.

Приймаючи душ протягом 5 хвилин, ви витрачаєте приблизно 100 л води, яких вистачило б, щоб полити 12 дерев.

З відкритого крана виливається приблизно 1000 л води за годину. Цієї води достатньо, щоб напоїти 20 слонів.

 

Економія води — доступний кожному спосіб збереження природи.

Як економити воду вдома

  1. Використовуючи воду з крана, тримайте його відкритим не біль­ше, ніж потрібно для справи.
  2. Якщо ви помітили, що хтось із вашої родини забув закрити кран, зробіть це самі. 3. Якщо хтось із членів вашої сім’ї постійно забуває закривати воду, поговоріть із ним, адже це не тільки марне витрачання води, але й імовірна небезпека, можливість затоплення своєї та інших квартир у будинку.
  3. Коли приймаєте душ, вимикайте воду на той час, поки намилю­єте та розтираєте тіло.
  4. Під час чищення зубів закривайте кран, поки накладаєте пасту на щіточку та трете зуби.
  5. Мийте та споліскуйте посуд у мисці чи пристосованій для цього мийці, а не з-під крана.
  6. У спеку не спускайте воду з крана, щоб вода стала холоднішою, а тримайте її в холодильнику.
  7. Не дозволяйте дітям бавитися з краном (обливатися водою тощо), поясніть їм значення води й розкажіть про нестачу прісної води на Землі.
  8. Акуратно користуйтеся колонками, у разі їх протікання негайно повідомляйте працівникам водопостачальної служби.

Ведучий. Які важливі екологічні справи останнім часом відбулися (або можуть відбутися) у вашому класі? Чим вони запам’яталися?

Учні (приклади відповідей учнів)

— У нашому класі створено екологічну агітбригаду.

  • Кожного року наші хлопці на уроках трудового навчання або в позаурочний час виготовляють шпаківні для птахів, які потім розвішують на деревах.
  • У нашому класі проведено чимало екологічних заходів, серед яких акції: «Не рубай ялинку!», «Допоможи птахам!», «За чистоту рідного міста!» тощо.
  • Крім вищезгаданих акцій, можна навести численні суботники з прибирання шкільної території та прилеглої до школи: балки, висадження дерев, кущів і квітів, випуск екологічних газет участь у численних виставках квіткових композицій, в екологічному брейн-рингу тощо.

3.7. Оздоровлювальна вправа. Орієнтовні вправи для розвитку  дихання

  1. Руки вгору, униз, промовляти звуки [ш], [ж], видихаючи повітря.

За рекомендацією Є. В. Давиденка:

  1. В. п. — стати рівно, руки вниз.
    1-2 — руки в боки — вдихнути, 3-4 — різко обняти себе руками за плечі — видихнути. Повторити 3-4 рази.
  2. В. п. — стати рівно, руки вниз.

1-2 — руки в сторони — вдихнути, 3-4 — присісти, обняти ру­ками коліна — видихнути. Повторити 3-4 рази.

  • Вдихнути широко відкритим ротом, видихнути носом. Повтори­ти 4-5 разів.
  • Дихання через одну ніздрю: вдихнути носом — одна ніздря при­тиснута пальцем, видихнути ротом. Повторити 3-4 рази.

VI.   ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

  • Навіщо потрібно розв’язувати екологічні питання?

Якщо зараз не розв’язати ці проблеми, то масштаби екологічних катастроф будуть ще більшими, а їх наслідки — ще жахливішими. А це, у свою чергу, призведе до світової екологічної катастрофи, яка поставить  під загрозу існування людства.

  • Які екологічні проблеми ви бачите у своєму місті й районі? Запропонуйте свій варіант їх розв’язання.

VII.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (РІЗНОРІВНЕВЕ)

І рівень: опрацювати статтю в підручнику. Дати усно відповіді на запитання в її кінці.

ІІ рівень: скласти опис свого варіанта розв’язання екологічної проблеми міста.

ІІІ рівень: зробити фотозвіт екологічної акції (наприклад, «Чистий четвер»).

Завантажити: Екологічні проблеми довкілля (6 клас. Основи здоров’я) (Розмір:27.5 KB Завантажено:4)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *