Неділя 18.11.2018
Зверніть увагу!

Вплив природних чинників на здоров’я людини. Небезпеки природного середовища (6 клас. Основи здоров’я)

Вплив природних чинників на здоров’я людини. Небезпеки природного середовища. Техногенне середовище. Соціальне середовище і здоров’я. Захист від кримінальних небезпек

 Мета: ознайомити із чинниками здоров’я, їх дією; навести приклади вплив^ природних, техногенних і соціальних факторів на здоров’я, обґрунтувати необхідність урахування регіональних особливостей клімату на організацію розпорядку дня і добір одягу; навчити добирати одяг і взуття відповідно до погоди, уникати кримінальних небезпек; розвивати вміння безпечної поведінки; виховувати бажання бережливо ставитися до свого життя та здоров’я.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: аркуші паперу формату А4, маркери, ілюстративний матеріал (зображення явищ природи, техногенного та соціального середовища, різного одягу), музичний супровід, зошити, підручники.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  1. Привітання вчителя. Установка на позитивний настрій

— Усміхніться, потягніться до сонечка. Попросіть у нього впевненості, кмітливості, взаємодопомоги, дисциплінованості, здоров’я.

ІІ. АКТИВІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

  1. Вправа «Мозковий штурм»
  • Де ви живете?
  • Де живуть ваші друзі?
  • Де ви відпочиваєте?
  • Які предмети вас оточують?
  • Що таке навколишнє середовище?
  • Чи у всіх людей однакове навколишнє середовище? Чому?
  • Які види середовищ ви знаєте? (Природне, техногенне, соціальне)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ

— Сьогодні ми поглибимо свій життєвий досвід із питання «Навколишнє середовище і здоров’я. Вплив природних чинників на здоров’я людини. Небезпеки природного середовища. Техногенне середовище. Соціальне середовище і здоров’я. Захист від криміналь­них небезпек».

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Частково-пошукова діяльність учнів (за ілюстративним матеріалом)

— Розгляньте світлини, малюнки. До якої групи відносять зображене на них середовище? Доведіть свою думку.

  • Наведіть приклади позитивних наслідків, факторів («+») різних видів навколишнього середовища на здоров’я людини.
  1. Гра «Ланцюжок»

Учитель видає групам учнів (можна за рядами) три аркуші з написами: «Природне середовище», «Техногенне середовище», «Соціальне середовище». На цих аркушах діти по черзі пишуть при­клади небезпек:

  • ряд — природного середовища (ґрунт — поповзні, провали, зсуви; стихійні лиха — землетрус, цунамі, ураган, пожежі, вивер­ження вулканів; погодні умови, географічне положення і рельєф, тваринний і рослинний світ тощо);
  • ряд — техногенного середовища (аварії, вибухи, ДТП, забруд­нення атмосфери тощо);

III  ряд — соціального середовища (крадіжки, хуліганство, вандалізм, шахрайство, пограбування квартир, офісів, банків, шантаж, викрадення, замах на життя — кримінальні небезпеки, тероризм, війни тощо).

  1. Заслуховування звітів

Висновок. Здоров’я — одне з основних джерел щастя, радості та повноцінного життя. Навколишнє середовище має сприятливі й несприятливі чинники, від яких залежить стан здоров’я людини. Треба навчитись уникати, запобігати небезпек або правильно діяти в певній небезпечній ситуації.

  1. Моделювання поведінки за обставин зміни кліматичних умов.
    Заочна мандрівка

4.1. Руханка «Погода в Занзібарі» (у парах)

Учні, стоячи обличчям одне до одного, повторюють рухи за вчи­телем.

«У Занзібарі гріє сонечко (погладжування по плечах), дме лег­кий вітерець (руки вгору, невеличкі нахили вліво-вправо). Раптом хмарки закрили сонечко, почав накрапати дощик (пальці рук злегка постукують по стегнах), здійнявся вітер (руки вгору, нахили виконують з великою амплітудою), почалася злива (пальці рук енергійно стукають по стегнах). Згодом буря вщухає,  злива  пере ходить у дрібний дощик, дме легенький вітерець (виконують рух у зворотньому порядку). У Занзібарі знову сонячно!».

Можна продовжити гру:

«А в Україні холодно. Коли виходиш на вулицю, холод хапає з щоки (пощипати себе за щоки), за вуха (помасажувати вуха), пробирається під куртку (пощипати спину), мерзнуть ноги (тупотіт ногами). Та коли заходиш у дім, стає тепліше, пощипують вух щоки (терти вуха, щоки). Поступово зігріваєшся, розслаблюєш! (гладити по плечах, спині)».

— Назвіть несприятливі для здоров’я кліматичні умови.

  1. Практична робота. Добір одягу за несприятливих погодних умов (за змістом руханки — буря, дощ)
  2. Гра «Яка погода, такий одяг»

Учні об’єднуються в три групи. Перша група за допомогою мі­міки й жестів зображує реакцію людини на певну погоду. Друга група має відгадати, яка погода мається на увазі, і запропонувати відповідний одяг. Третя група оцінює, наскільки точно виконали завдання їхні однокласники.

  1. Робота в групах

Показ колекції одягу за несприятливих погодних умов (під му­зичний супровід).

Замість показу колекцій можна підібрати одяг лялькам або за малюнками, наданими вчителем. Цей одяг має відповідати погоді, що може її супроводжувати.

Групи не лише демонструють одяг, а й пояснюють, із яких матеріалів його виготовлено, від чого цей одяг захищає тощо. Зробити висновки, які саме властивості одягу використані для відповідного сезону.

Висновок. На території України спостерігається помірний клі­мат, на південному березі Криму — субтропічний. На сході відчувається зростання континентальності клімату. У Карпатах і Криму існує вертикальна зміна клімату. На узбережжях морів клімат м’якіший.

У разі переміщення в іншу місцевість, країну, а тим більше — кліматичний пояс, організм змушений пристосовуватися до змін атмосферного тиску, температури й вологості повітря, хімічного складу води та їжі, часового поясу. Відбувається акліматизація. Що більше різняться природні умови, то триваліша і складніша акліматизація.

       У горах знижується атмосферний тиск, у повітрі зменшується
концентрація кисню, збільшується інтенсивність сонячного випромінювання, особливо ультрафіолетового. У нетренованої людини це може  спричинити гірську хворобу. Перші її ознаки — кисневе голодування. З’являються слабкість, запаморочення, головні болі, порушується координація, виникають задишка, серцебиття. Людина стає надміру збудженою, або, навпаки, загальмованою, може

несподівано знепритомніти.

Чорний одяг відбиває лише 12% сонячних променів, а білий — понад ( 80 %).

  1. Колективне складання порад мандрівникам

Вирушаючи до іншої країни, поцікавтеся її культурними й ре­лігійними традиціями. Адже звичайний для нас курортний одяг (шорти, топіки, сарафани) може бути негативно сприйнятий, напри­клад, мусульманською громадою.

Під час адаптації до гірських умов треба добре харчуватися, споживати більше продуктів, багатших на вітамін С, повноцінно відпочивати, дозувати фізичні навантаження.

Одяг для кожної пори року насамперед має бути зручним, лег­ким, волого- та повітропроникним, мати відповідний колір. У холод­ну пору року дівчатам обов’язково потрібно носити теплі колготи, відповідне взуття. Підліткам слід захищати горло, поперек, живіт, тримати в теплі голову, ноги.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Робота за підручником

За малюнками скласти правила безпечної поведінки.

Закінчити речення

Моя безпека залежить від…

Я знаю засоби захисту особистого майна…

VI. РЕЛАКСАЦІЯ. МЕДИТАТИВНА ВПРАВА «ЛІТО» (ПІД МУЗИЧНИЙ СУПРОВІД)

Лунає спокійна приємна мелодія. Учні сидять вільно, розсла­бившись. Вони повторюють подумки слова, які промовляє вчитель: «Літо, тепло, затишно. Я знаходжуся на лісовій галявині. Наді мною гойдаються верхівки дерев. Шелестить листя. Співають пта­хи. Світить сонце, зігріваючи землю. У блакитному небі спокійно пливуть хмаринки. Я слухаю чарівну музику лісу. Мені дихається легко, вільно. Я відпочиваю».

  • Що може порушити красу і спокій того місця, де ви зараз подум­ки відпочивали? (Стихійне лихо, забруднення сміттям, вируб ка лісу, технічний прогрес тощо)
  • До яких наслідків це призводить? (Екологічна криза)

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ПО ГРУПАХ)

Об’єднання в групи: «Представники держави», «Представники місцевого самоврядування», «Представники ЗМІ», «Агітбригада», «Учні».

Завдання: підготувати фото, доповіді, міні-лекції, малюнки про екологічні проблеми України, міста, району.

VIII.  ПІДСУМОК УРОКУ

Узявшись за руки, усі разом говорять: «Бажаємо всім безпечного життя!»

Завантажити: Вплив природних чинників на здоров'я людини. Небезпеки природного середовища (6 клас. Основи здоров’я) (Розмір:39.0 KB Завантажено:4)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *