П’ятниця , 17 Листопад 2017

Де в природі міститься вода ? (2 клас. Природознавство)

Тема: Де в природі міститься вода ?

Мета:  розповісти учням, де  в природі міститься  вода; дати уявлення  про стан  водойми восени;  розвивати  спостережливість,  мовлення,  мислення;  виховувати  любов  до природи, бережливе ставлення до її багатств.

Хід уроку

І.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Перевірка домашнього завдання

—  Що таке термометр?

—  Як улаштований цей прилад?

—  Які бувають термометри?

—  Скільки  різних термометрів є у вас удома?  Порівняйте їх.  Яка температура повітря у вас у кімнаті, а яка температура — на вулиці?

  1. Робота над загадками
  • Що тече, не зупиняється? (Вода)
  • Що шумить без вітру? (Вода)
  • У чому дірки не вивертиш? ( У воді)

III.  ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

—  Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що найбільше води у вигляді рідини міститься у  різноманітних  водоймах,  що  вода  входить до складу ґрунту,  рослин, тіла тварин і людини.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО М АТЕ РІА ЛУ

  1. Робота за підручником (с. 20-21)

—  Пригадайте,  які  властивості  має  вода?  Використовуючи  допоміжні слова, складіть розповідь про властивості води: рідка вода, безбарвна,  прозора, не має запаху та смаку, приймає форму посудини, тече.

—  Розгляньте  малюнки  на  с.  20.  Пригадайте,  де  в  природі  зустрічається вода.

—  Як ви вважаєте, чому Землю називають «голубою планетою»?

—  Як  на  глобусі  позначають  водні  простори  океанів  і  морів?  Яка  в  них вода? Де міститься прісна вода?

—  Пригадайте, які моря омивають територію України. Покажіть їх на мапі (глобусі).

—  Назвіть і покажіть на фізичній мапі України найбільшу річку.

—  У  високому  синьому  небі  пливуть  білі  пухкі  хмаринки.  Вони  також складаються із води.  Бо,  як насупляться й  почорніють хмари,  то з них випаде на землю дощ або сніг.  Отже,  є вода і у ґрунті.  Під поверхнею землі ховаються підземні води. Рослини, тварини і люди також мають у своєму складі воду.

—  Відгадайте загадку.

  • Білий камінь у воді тоне. (Сіль, цукор)

Дослідницька лабораторія

—  Розгляньте малюнки на с. 21. Які властивості води вони демонструють?

—  Поміркуйте! Як довести, що у складі тіла людини є вода?

—  Розгляньте  малюнки.  Синьокрила  Сойка  запитує:  «З чого складається березовий сік?».

  1. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Гра «Уяви»

—  Заплющте очі й уявіть себе певною рослиною або твариною водойми.

—  Якби ви могли говорити, що б ви сказали людям?

—  Чому ви так вирішили?

— Пам’ятайте,  що  чистоту  води  у  водоймі  можна  оцінювати  за  наявністю живих  істот:  бабок,  травневих мух,  водяних жуків, водяних  метеликів, мух-одноденок та ставкових клопів-водомірок, які є супутниками чистої води. У забрудненій воді їх дуже мало або зовсім немає.

Про  забруднення  водойми  свідчить  «цвітіння»  води,  поява  жовтої  чи жовто-білої піни біля берега.

  1. Розігрування сценки «Біля ставка восени»

У вчителя в руках м’яка іграшка — жабка.  На дошці — фотографія ставка восени.

Учитель.  Розкажи,  будь  ласка,  жабко,  що  відбувається  з  твоїм ставком восени?

Жабка. Він змінюється!!! Улітку я такого не спостерігала.

Учитель. Що так сильно тебе дивує?

Жабка. Вода стала холодною,  водні  рослини  опускаються  на дно,  і доведеться всім жабам ховатися в мул до весни.

Учитель.  Ось  у  чому  справа!  Ми  з  учнями  спробуємо  в  усьому  розібратися.

—  Як ви вважаєте, чому вода в ставку стала холодною? (Настала осінь, похолоднішало, і вода стала холодною.)

—  А чому жаби ховаються в мул? (Щоб їх не з’їли хижі риби.)

—  А хто окрім жаб ще живе в ставку? (Різні риби, різні жучки, равлики.)

—  Як  ви  вважаєте,  чому  водні  рослини  опускаються  на  дно? (Щоб  не  замерзнути.)

—  А чому вони можуть замерзнути на поверхні ставка? (Сонце світить не так сильно, вода погано прогрівається, рослинам бракує сонячного тепла.)

—  Правильно.  Незабаром  настане  зима,  і  вода  в  ставку  замерзне  —  перетвориться на лід. Але на лід перетвориться тільки поверхня ставка,  а на самій глибині вода не замерзне,  і саме це допоможе водним  рослинам перезимувати і не загинути. Якщо ж рослини залишаться на поверхні ставка, то вони замерзнуть і загинуть.

—  Діти,  подивіться на фотографію,  якою прозорою стала вода в ставку! По її  поверхні  пливе  листя,  опале  з  дерев.  Подивіться  уважно,  що  відбивається у воді ставка? (Небо, хмари.)

—  Згадайте,  яким  ставок  буває  влітку?  Вода  в  нім  така сама холодна,  як восени? Чому тепла?

—  На  березі  ставка  —  пісок.  Як  ви  вважаєте,  який  він  на  дотик?  (Холодний, вологий)

—  Чому? (Восени  на вулиці  холодно.  Сонечко  гріє  не  так жарко,  пісок  не нагрівається.  Часто йдуть дощі, і тому пісок вологий.)

Жабка. Тепер  я  зрозуміла,  чому  вода в  ставку  холодна  і чому водні  рослини зникли, і навіщо жаби в мул ховаються — настала осінь.

—  Мила  жабко,  не  сумуй.  Осінь  —  теж  чудова  пора!  Подивися,  яким сумним, але дуже красивим став твій ставок! Як красиво відбиваються в ньому хмари, а опале листя пливе, немов маленькі кораблики.

—  Чому так змінився ставок?

—  Чим осінній ставок відрізняється від літнього ставка?

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

—  Що нового дізналися на уроці?

—  Де в природі міститься вода?

—  Які водойми існують у місцевості, де ви живете?

—  Чи повинні люди піклуватися про водойми?

—  Як ми можемо це зробити? (Не забруднювати воду і береги.)

VII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С . 20-21.

—  Складіть  розповідь  про  те,  як  змінився  стан  вашої  улюбленої  водойми (річки, озера, ставка тощо)восени.

Завантажити: Де в природі міститься вода ? (2 клас. Природознавство) (Розмір:13.5 KB Завантажено:6)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *