Які прикмети у весни? (2 клас. Природознавство)

Тема: Які прикмети у весни?

Мета: ознайомити учнів з весняними явищами у неживій природі; вчити спостерігати, характеризувати ознаки неживої  природи навесні; розвивати уяву; виховувати любов до природи.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Перевірка домашнього завдання

—  Відгадайте загадку.

  • Привітанням журавля

Я пробуджую поля,

Я розтоплюю сніги,

Щоб ожило все навкруги.

Відгадайте, хто вона

Ця красуня чарівна? (Весна)

—  Про яку пору року говориться у вірші? (Про весну.)

—  Дійсно,  після суворої красуні-зими з ї ї морозами,  хуртовинами, іскристими  снігами і дзвінкою  кригою до нас  приходить весна.  Про це ми із упевненістю стверджуємо, подивившись на календар 1 березня.

Уявіть,  що  календар  зник.  Невже  весна  не  настане,  чи  ми  не  помітимо її приходу?

III.  ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ  І  МЕТИ  УРОКУ

—  Отже, сьогодні на уроці ви дізнаєтеся,  як зміни природи відбилися в назвах весняних місяців.

  1. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
  2. Робота за підручником (с. 97-99)

—  Розгляньте  фотографію  на  с.  92.  Прочитайте  народну  мудрість.  Які зміни в природі відбуваються навесні?

—  Прочитайте  завдання  для  ведення  спостережень  навесні  за  неживою і живою природою (с. 93).

—  Розгляньте  весняний  календар  природи  (е.  94—95). Які  відбуваються природні явища в неживій природі? в житті рослин? в житті тварин?

—  Яка пора року змінює зиму? Назвіть весняні місяці.

—  Поміркуйте, чому в народі кажуть:  «Весна настає, сонця додає».

—  Поміркуйте! Коли, на вашу думку, закінчується зима? Які ознаки весни можна спостерігати ще у лютому? Які ознаки весни з’ являються у березні?

—  Весна — це шлях, який проходить природа від зими до літа.

—  Розгляньте  репродукції  картин  в  художній  галереї  Матінки  Природи (с. 96). Розкажіть, що на них зображено.

—  Синьокрила  Сойка  поцікавилася:  про  що  розповідають  назви  весняних місяців?

—  Розгляньте фотографії на с. 97. Як отримав свою назву березень?

Зима ще злиться, бідолаха,

та все ж весна бере своє,

і березень бурульку з даху,

немов цукерочки, жує. (Т. Коломієць)

—  Розгляньте фотографії.  Чому квітень назвали квітнем?

Квітень — славний квітникар.

Сонячно і рясно

уквітчав нам календар

першим цвітом — рястом. (Т. Коломієць)

—  Розгляньте фотографії на с. 98. На що наголошує останній місяць весни?

—  Закріпилася в українській мові й інша назва травня — май. Віддавна казали:  «Прийде май — сам про себе дбай».

В травні трави молоді,

ніби хвилі по воді,

розливаються широко,

аж радіє наше око. (М. Рильський)

Робота в групі

—  Прочитайте мудрі народні вислови про весняні місяці.

—  Поясніть зміст народних висловів.

—  Пригадайте вірші та загадки про весну.

Робота в парі

—  Складіть розповідь на тему:  «Чому ми любимо весну?».  За бажанням використайте  ілюстрації,  вміщені  на с.  99.  Які  ознаки  весняних  місяців можна розгледіти на картинах?

  1. Фізкультхвилинка

УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Чому так говорять?

—  Поміркуйте, чому в народі кажуть:

  • У квітні щука хвостом лід розбиває.
  • Дощ весняний хліби піднімає.
  • Дощ у травні зайвим не буває.
  • Квітень — з водою, а травень — з травою.

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

—  Поясніть, чому весну вважають найвеселішою порою року.

—  Чому весняні місяці отримали такі назви.  Із чим це пов’язано?

—  Назвіть  основні  ознаки  кожного  місяця.  Спостерігайте,  чи будуть вони повторюватися з року в рік.

  1. Слухання вірша

—  Послухайте  вірш  А.  Костецького  і  спробуйте  запам’ятати  якомога більше ознак весни.

Все прокидається поволі,

Зі сну зимового встає.

Радіє гай, радіє поле,

Земля поталу воду п’є.

Скресає і щезає крига,

Бурульки падають з дахів.

А вітерець прозорокрилий

Додому підганя птахів.

У ліс і, на галяві теплій,

Поміж ялинок запашних,

Уперше спалахнув метелик,

Тендітний вогничок весни.

—  Які ознаки весни ви запам’ятали?

  1. Гра «Назви “зайве” слово»
  • Березень, січень, квітень, травень.
  • Ведмідь, їжак, журавель, білка.
  • Лелека, ворона, ластівка, лебідь.
  1. Гра «Підкресли прикмети весни»
  • Сонце світить яскраво;
  • небо ясне, блакитне;
  • теплий дощ;
  • збільшується тривалість ночі;
  • підвищується температура повітря;
  • прокидаються після сплячки тварини;
  • на деревах бубнявіють бруньки;
  • зацвітають проліски.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

—  Разом  із дорослим  складіть казку про весну в саду (парку, лісі, полі) на вибір.

—  Поміркуйте,  який  весняний  місяць  вам  подобається  найбільше.  Доведіть свою думку.

Завантажити: Які прикмети у весни? (2 клас. Природознавство) (Розмір:13.2 KB Завантажено:18)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *