Як змінюється життя комах і риб восени? (2 клас. Природознавство)

Тема: Як змінюється життя комах і риб восени?

Мета:  ознайомити  учнів  з  осінніми  змінами  в житті  комах  і  риб;  показати  зв’язок змін у житті  тварин  восени  зі  змінами  в  неживій  природі  й  у світі  рослин;  продовжити формування  вмінь  аналізувати,  порівнювати  і  виділяти  істотні  ознаки;  виховувати естетичні почуття.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка домашнього завдання

—  Розкажіть, яку пам’ятку для грибників-початківців ви склали.

—  Які особливості рослин восени?

—  З чим пов’язані зміни в житті рослин?

III.  ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

—  Сьогодні  на уроці  ви  дізнаєтеся,  як  комахи  і  риби  восени  готуються до зими.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Робота за підручником (с. 56-57)

—  Розгляньте  малюнки  на  с.  56.  Пригадайте,  чим  схожі  всі  комахи  між собою. Наведіть приклади комах, яких ви могли побачити влітку.

—  Відгадайте загадки.

•  Шість ніг без копит,

Ходить — не стукотить.

Літає, а не птиця,

Може догори ногами вчепиться.

(Комахи)

•  Ніс довгий,

Голос тонкий,

Хто його вб’ є,

Свою кров проллє.

(Комар)

•  У лісі біля пня — біготня.

Народ робочий

Весь день клопоче.

(Мурашки)

 

—  Сонечко Семикрапочка запитує:  «Де живуть комахи, зображені на фотографіях? Чим вони живляться? Як змінюється життя комах восени?».

—  Розкажіть, куди діваються комахи з настанням  холодів? Чому вони  ховаються?

—  Відгадайте загадку!

  • Пані в срібнім жупані,

Хвостом махне — глибоко пірне. (Риба)

—  Що розповідає Карасик Золотенко про осінні зміни у житті риб?

—  Від чого залежить спосіб життя риб?  Які  риби не втрачають активності та бойового духу восени?  Які риби залягають спати в глибокі зимувальні ями на дні водойм, зарившись у мул? Де перебувають до весни водяні тварини?

—  Порівняйте  зовнішню  будову  павука  і  комахи  водомірки  й  установіть, чи належать павуки до комах.  Чи доводилося вам улітку рибалити разом із дорослими?

  1. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Міні-проект. Як готуються до зими бджоли?

  • Зимою спить,                              •  Не мотор, а шумить,

Літом бринить,                               Не пілот, а летить,

Понад квітами літає,                       Не гадюка, а жалить. (Бджола)

Медок збирає. (Бджола)

  • У садку малий Микитка
  • Я труд поважаю,                                 Захотів зірвати квітку,

Все літо літаю                                 А вона його вкусила.

У поле, до гаю,                               Щ о за квітка це була?

Збираю медок                                 Це не квітка, а… (бджола).

Із різних квіток.

Кого не злюблю,                                      • У вишневому садку

Того жалом колю. (Бджола)                   Чути пісеньку таку.

— Джу-джу-джу —

  • Стоїть завод у полі.                             На весь садок.

Який? А це секрет.                                   Нам нектар, а вам медок.

Працюють в ньому бджоли,                    Аж тремтять довкруг гілки.

Виготовляють мед. (Вулик)            То збирають мед… (бджілки).

—  Як називається продукт, який бджоли дають людям? (Мед)

—  Бджола  —  медоносна  комаха.  Вона  збирає  квітковий  нектар  і  перетворює його на мед. Мед — дуже цінний продукт. Бджоли запилюють сільськогосподарські  культури,  завдяки  чому  значно  підвищується  їх  урожайність.

Готуючись  до  зими,  бджоли  не  впадають  у  сплячку.  З  настанням  холодів вони  перестають рухатися,  збиваються  в  купу,  зігріваючи  одна одну.  А  в  цей час продовжують живитися медом і цукровим сиропом, який їм спеціально постачають бджолярі.  А скупчуються  вони  на листках,  які утворені чашечками з воску і називаються стільниками.  Бджоли затикають прополісом усі щілини,

зменшують льоток (віконечко, через яке влітають і вилітають з вулика).

Прикмети

  • Якщо бджоли вилітають вранці-рано — на ясну погоду.
  • Якщо довкола квіток жовтої акації багато комах — на ясну погоду.
  • Бджоли скупчилися на стінках вулика — на велику спеку.

Прислів’я

  • Бджоли раді цвіту, а люди літу.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

—  Яких  комах  ви  знаєте?  (Мурашки,  мухи,  колорадські  жуки,  сонечка, джмелі, бджоли)

—  Куди зникають комахи восени?

—  Чому комахи ховаються восени?

—  Що роблять бджоли з настанням холодів?

—  А як  люди допомагають бджолам готуватися до зими? (Утеплюють вулики, годують бджіл сиропом.)

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

—  Роздивіться  фотографії  і  складіть  розповідь  про  казкове  та  реальне життя мурах.

Завантажити: Як змінюється життя комах і риб восени? (2 клас. Природознавство) (Розмір:13.2 KB Завантажено:27)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Яндекс.Метрика