Як змінюється взимку нежива природа? (2 клас. Природознавство)

Тема: Як змінюється  взимку нежива природа?

Мета:  розширити  знання  учнів  про  зміни  в  неживій  природі  взимку; дослідити  особливості  зміни  стану  води  при  замерзанні;  розвивати  творчі  здібності  учнів,  спостережливість,  мовлення, уяву;  виховувати любов до  рідної природи,  почуття  прекрасного.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка домашнього завдання

—  Після якої пори року настає зима?

—  Назвіть основні ознаки зими.

—  Які  символи  для  зимових  місяців  ви  придумали?  Порівняйте,  які  вони мають відмінності.

—  Коли у цьому році випав перший сніг? Чому кажуть, що перший сніг завжди тане? Яку форму мають сніжинки?

III.  ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

—  Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про ознаки зими в неживій природі.

ІV.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Робота за підручником (с .  78-79)

—  Пригадайте, коли вода перетворюється на лід?

—  Відгадайте загадки.

  • Прозорий, мов скло, а не вставиш у вікно. (Лід )
  • Сама є водою і по воді плаває. (Крига)

Дослідницька лабораторія. Утворення криги та льоду

—  Розгляньте малюнки.  Розкажіть, як утворюються крига та лід.

  • При зниженні температури на поверхні води утворюється крига.
  • Згодом вся вода перетворюється на лід.
  • При охолодженні вода у твердому стані (кри га й лід)розширюються.

—  Розгляньте фотографії на с. 79.  Синьокрила Сойка запитує:  «Які явища відбуваються в неживій природі взимку? «.

—  Ознакою зими є утворення постійного снігового покриву та падіння температур до найнижчих показників.  Тільки для зими характерні такі природні явища, як ожеледь та хуртовина.

Ожеледь — тонкий шар льоду на поверхні землі та на деревах. Ожеледь називають ковзалицею. Як ви гадаєте, чому?

Хуртовина,  або,  як  на неї ще  кажуть,  хуга та завірюха —  сильний  вітер зі снігом,  який  утворює  замети.  Хуртовини  можуть  завдавати  великих  збитків природі й людям.

—  Поміркуйте над змістом народних висловів.

  • Груднева днина куца: сюди тень, туди тень — та й минув день.
  • Зимовий деньок, як комарів носок.
  • На Новий рік додалося дня на заячий скік.

—  Розгляньте  малюнки-схеми  на с.  79  і  розкажіть:  як  змінюється  тривалість дня взимку?

—  22  грудня  —  найкоротший  день та найдовша ніч  у році.  Потому тривалість дня починає збільшуватися, а тривалість ночі — скорочуватися.

—  Як  змінюється  температура  повітря  впродовж  зими?  Як це  впливає  на стан неба і хмарність? Що таке відлига? Чи часто буває вітряна погода?

  1. Фізкультхвилинка

V.УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

  1. Дослідницький практикум. Чому виникають іній на ґрунті і траві, паморозь на гілках дерев, бурульки на дахах?

—  Де в природі ви бачили лід? (На річці, в калюжі, бурульки, ожеледь, іній, візерунок на вікнах.)

—  А ще бувають льодовики й айсберги. (Демонстрування ілюстрацій.)

—  З’ ясуємо»  чому  виникають  іній  на  ґрунті  і  траві,  паморозь  на  гілках дерев, бурульки на дахах?

—  Іноді взимку трапляється відлига. Як ви розумієте слово відлига?

Відлига — тепла погода з таненням снігу, льоду.

—  Так,  іноді  пригріє  сонечко,  з  півдня  налетить  вітер  і  принесе  відлигу. Сніг  підтане,  стане  вологим,  буде  легко  ліпитися.  На  дахах  з’являться  бурульки. (Демонстрування ілюстрацій .)

—  А  після  відлиги  вдарить  мороз  —  і  на  снігу  утворюється  тверда  кірочка — наст,  на дорогах  — ожеледиця.  На деревах і дротах утворюється пухнаста снігова бахрома — паморозь, а на ґрунті і траві — іній.

Напрочуд красивим стає все навкруги, особливо красиві дерева.

Словничок

Наст — щільна кірка снігу на поверхні снігового покриву, що утворюється в результаті підтавання і наступного замерзання снігу.

Іній є  тонким шаром крижинок,  що утворюється на ґрунті з водяної пари.

Паморозь є  відкладеннями  льоду  на  тонких  і  довгих  предметах  (гілках дерев, дротах)при тумані.

Бурулька —  шматок  льоду,  що  звисає  з  конструкції будівлі,  дроту,  гілки дерева і т. д.

  1. Бесіда про правила поведінки під час занять зимовими розвагами

VI.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

—  Що таке лід? (Замерзла вода.)

—  За яких умов вода перетворюється на лід, а лід стає водою?

—  Якби лід був важчий за воду, де б він знаходився в замерзаючій водоймі? Як би це відбилося на мешканцях водойм?

—  Де ви бачили бурульки?

—  Коли вони з’являються?

—  Що таке бурулька? (Це замерзла вода.)

—  Що таке іній і паморозь?

—  Які ви запам’ятали правила поведінки на льоду під час катання на ковзанах, санках?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С.  78-79.

—  Порівняйте, як змінюється тривалість дня і ночі восени і взимку.  Як ви вважаєте, чому взимку складніше прокидатися вранці?

Завантажити: Як змінюється взимку нежива природа?(2 клас. Природознавство) (Розмір:12.8 KB Завантажено:14)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Яндекс.Метрика