Казка про музичні краплини (4 клас. Музичне мистецтво)

Тема. Жила – була пісенька.

Мета.

Виховна: актуалізувати і поглибити знання  учнів щодо сутності пісні як  найпершого  і провідного жанру вокальної музики;  дати уявлення про камерну музику.

Розвиваюча: розвивати вокально-хорові навички, художнє мислення, естетичний смак.

Виховна: виховувати любов до музики та кращі моральні якості особистості.

Тип уроку: Урок поглиблення знань.

Обладнання: музичний інструмент, підручники.

Підручник:  Музичне мистецтво : підруч. для 4 кл. загальноосвіт. навч. закладів. Лобова О.В. — Київ : Школяр, 2015. — 176 с.

Хід уроку

І. Вхід під музику. Організаційний момент.

Знову пролунав дзвінок,

Запросив нас на урок.

Хочем знати ми багато,

Щоб майбутнє будувати!

ІІ. Музичне вітання. Мотивація навчальної діяльності.

Послухайте вірш. Поміркуйте, що можна дізнатися зі змісту вірша про пісню.

Жила-була пісенька в нашому місті,

гойдалася вітром у човнику-листі,

у росяних травах світанки стрічала…

Та тільки ніколи чомусь не звучала.

Мабуть, їй наврочив якийсь лютий злодій:

не мала та пісня ні слів, ні мелодій.

Подумав поет: що за пісня без слів?

Весь день працював — і текст пісні створив.

Тоді композитор узявся за справу —

і музику склав їй привітну й ласкаву.

В мелодію склалися ноти-овали,

і текст є… А пісенька — не зазвучала.

І раптом веселий і лагідний вітер

її закружляв і відніс в школу дітям!

Вони прочитали, текст пісні завчили,

а ноти зіграв на роялі учитель.

І так полюбили цю пісеньку люди,

що знали її незабаром усюди,

співали та грали хори і солісти,

ансамблі, оркестри, інструменталісти…

…Така от історія — майже казкова,

а пісенька вийшла — ну просто чудова.

Але щоб вона ожила, зазвучала,

прийшлось потрудитися людям немало!

ІІІ. Актуалізація знань.

  • Пригадайте, які види мистецтв поєднані у пісні?
  • Хто бере участь у створенні та виконанні пісень?
  • Розгляньте зображення. Поміркуйте, які з цих виконавських складів є камерними ансамблями.
  • Розподіліться на камерні ансамблі та виконайте свої улюблені пісні з ритмічним супроводом або танцювальними рухами.

Запам’ятайте!

         Камерними називають невеликі виконавські колективи (дует, тріо, квартет, квінтет), а також музичні твори, призначені для таких колективів або солістів.

У давнину такі твори виконувалися у невеликому приміщенні — камері (з лат. камера кімната). Звідти й походить назва камерної музики. Найдавнішим і найпопулярнішим жанром камерної музики є пісня.

Робота з підручником (стор.18).

Прочитайте текст. Поясніть значення наведених народних прислів’їв.

Пісня — споконвічний символ України. Недаремно український народ вважають співучою нацією, а його мову — однією з наймелодійніших у світі. В Україні люблять і шанують пісню. З давнини дійшли до нас прислів’я, в  яких згадується цей музичний жанр:

  • Щира пісня гріє краще за кожуха.
  • У гурті й пісня в лад іде.
  • Людина без Батьківщини, що соловей без пісні.

Пісня — провідний жанр музичного фольклору. Українські народні пісні щирі й різноманітні: ніжні колискові й наспівні ліричні, замислені кобзарські думи і дотепні жартівливі, мужні козацькі пісні-марші та  запальні пісні-танці… Оригінальністю відзначені обрядові пісні, що здавна супроводжують життя українського народу: колядки та щедрівки, веснянки й гаївки, жниварські, купальські, весільні, хрестильні…

А чи є риси, що споріднюють усе це співоче розмаїття? Так! У будь-яких піснях поєднані музика і слово. А ще — усі вони мають характерну для пісенного жанру куплетну побудову, наприклад, таку:

1-й заспів – приспів – 2-й заспів – приспів

  • Знайдіть у тексті назви різних видів народних пісень.
  • Пригадайте, чи відомі вам такі твори.
  • Розгляньте схему. Поясніть, що таке куплетна форма, на прикладі пісні на вибір.
  1. Слухання музики. Р.Кириченко « Моя Україно», Н.Матвієнко «Квітка-душа», А.Солов’яненко «Їхав козак за Дунай», Д.Гнатюк «Києве мій».
  • Поміркуйте, яким видам відповідають ці пісні.
  • Визначіть, який співочий голос належить кожному з цих виконавців:сопрано, альт, тенор, бас.

VІ .Фізкультхвилинка

VІІ. Вокально-хорова робота. Українська народна пісня «Господарство».

1.Розспівка

2.Повторення вивченого. Виконання «Вперше осінь йшла до школи»

3.Слухання укр.нар.пісня «Господарство» (у виконанні вчителя, або фонограми +)

  • Послухайте пісню. Поміркуйте, до якого виду пісень вона належить.
  • Чим особлива побудова цієї пісні.

4.Вивчення пісні, стежачи за нотним записом (робота з підручником).

5.Виконання пісні за малюнками-підказками.

 VІІІ. Підсумок уроку.

Завантажити: Казка про музичні краплини (4 клас. Музичне мистецтво) (Розмір:16.6 KB Завантажено:17)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Яндекс.Метрика